strategija konkurencinis pranasumas

Jūs turite konkurencinį pranašumą. Išsitraukite jį iš stalčiaus

Autorius: Giedrius Keraitis

Strategija, 2016 12 13

Iš pradžių buvo tamsa. Mes ėjome į darbą, dirbome gerai arba blogai, po to grįždavome namo. Mums nereikėjo galvoti apie tikslus, asmeninius vertinimus. Nežinojome, kas yra EBITDA, atlyginimas buvo fiksuotas, o gyvenimas paprastas.

Tada Lietuvos verslo padangėje nušvito pirmi šviesos spinduliai. Mūsų bosai įgijo patirties tarptautinėse kompanijose, pradėjo rengti biudžetus, nustatinėti finansinius tikslus. Jeigu pasisekdavo ir pasiekdavome pelno tikslus, metų pabaigoje gaudavome 13-tą atlyginimą ir patirdavome vartojimo džiaugsmą.

Deja, ne visada pasisekdavo. Dar blogiau, kad nežinojome, kodėl nepasisekė. Supratome, kad norint pasiekti tikslą, neužtenka jį nusistatyti. Reikia dar ir kad įmonė dirbtų efektyviai. Čia mes suradome tikrą panacėją – visų verslo procesų optimizavimo sprendimą – LEAN. Beveik nemokamai už ES pinigus. Pasiūlymas, kurio neįmanoma atsisakyti. Nors dabar mes jau gyvename LEAN verslo eroje, tačiau iššūkių versle nemažėja, o daugėja, ir konkuruoti mums nė kiek nelengviau.

Priežastis ta, kad bet kokia verslo technologija (kaip ir LEAN) yra efektyvi tik tol, kol ja nepradeda naudotis mūsų konkurentai.

Supratome, kad procesų efektyvumas yra verslo higiena, kuri savaime neužtikrina pelningo augimo. Pelningą augimą gali užtikrinti tik konkurencingas verslas. Tuomet mes prisiminėme strategiją – instrumentą, kuris atsako, kaip verslui išnaudoti esamus konkurencinius privalumus ir sukurti naujus. Už dar likusius ES pinigus puolėme samdyti konsultantus ir rengti strategijas. Dažniausiai strategijos buvo rengiamos strateginėse sesijose, kuriose  konsultantai, paprastai neturintys praktinės patirties, tačiau puikiai mokantys užduoti teisingus klausimus, drauge su vadovų grupe bandydavo išgryninti įmonės viziją, misiją, vertybes ar padaryti SWOT analizę. Iš karto po tokių sesijų jausmas būdavo geras. Nusistatydavom kryptį, tikslus, geriau pažindavom kolegas, atrasdavome daugiau aiškumo, o pavaikščioję ant žarijų (dažnai tokios sesijos būdavo su darbuotojų motyvavimo elementais) – daugiau pasitikėjimo savimi. Tačiau po to vėl pasinerdavome į kasdienius darbus, o brangios strategijos likdavo dūlėti vadovų stalčiuose. Žiūrint į dūlančią strategiją, vadovą apninka niūrios mintys – lyg ir susitarėm visi, o niekas nevyksta. Kas dėl to kaltas? Gal konsultantai, iš kurių gavom ne tokį rezultatą, kokio tikėjomės? Gal nekompetetingi darbuotojai? O gal aš – vadovas, nes nesugebu atsirinkti ir motyvuoti savo darbuotojų, kad šie parengtų ir įgyvendintų strategiją. O gal strategija yra niekam tikęs, praktinės naudos nesuteikiantis instrumentas?

Pradeda atrodyti, kad vėl grįžtame į chaosą ir tamsos amžių. Kokios nesėkmės priežastys ir ką daryti?

„Forbes“ teigia, kad tik 10% efektyviai suformuotų strategijų būna efektyviai įgyvendinamos. Yra 4 pagrindiniai barjerai, kurie įmonėms neleidžia efektyviai įgyvendinti strategijų:

1.    VIZIJOS-MISIJOS BARJERAS. Tik 5% darbuotojų supranta savo kompanijos strategiją.

2.    ŽMONIŲ BARJERAS. Tik 25% vadybininkų gauna atlyginimą, tiesiogiai susijusį su strategijos vykdymu.

3.    VADYBOS BARJERAS. 86% vadovų skiria mažiau kaip 1 valandą per mėnesį strategijai aptarti.

4.    RESURSŲ BARJERAS. 60% organizacijų nesieja biudžeto su strategija.

Norint įveikti šiuos barjerus ir pasiekti, kad strategija būtų realizuota, ją būtina paversti operatyvine veikla. Tam tikslui yra skirti 2 strategijos konvertavimo į operatyvinę veiklą instrumentai:

1.    Projektų valdymo instrumentas.

2.    Subalansuotų rodiklių sistema.

Projektų valdymo instrumentas

Norint sukurti konkurencinius pranašumus operatyvinės veiklos neužtenka. Reikalingi kompleksiniai pokyčiai. Tokiems pokyčiams įgyvendinti reikalingas projektų vadovas, komanda, planavimas ir kontrolė. Aišku, būna ir taip, kad vadovas paskiria atsakingą asmenį ir liepia daryti, o vėliau darymą vertina pagal savo vidinius lūkesčius. Lūkesčiams nepasiteisinus, darbuotoją atleidžia. Dirbant tokiu „kaubojišku“ principu, sėkmingai įgyvendinti projektą yra tokia pat tikimybė, kaip ir laimėti loterijoje. Jeigu nežinote, kaip įmonėje įsidiegti projektų portfelio valdymą ar jūsų patirtis buvo nesėkminga – pasisamdykite konsultantus. Šis instrumentas ne tik padės jums sėkmingai įgyvendinti įmonės strategiją, tačiau ir atskleis jūsų darbuotojų potencialą, padidins jų motyvaciją.

Subalansuotų rodiklių sistema

Tam, kad strategija būtų įgyvendinta, reikia kontroliuoti jos įgyvendinimą. Kontrolei reikalingi rodikliai su tikslais. Ne šiaip rodikliai, o tik tie rodikliai, kurie užtikrina jūsų norimą sukurti konkurencinį pranašumą rinkoje. Taip pat reikalingi žmonės, kurie būtų atsakingi už tuos rodiklius. Tą atlieka subalansuotų rodiklių sistema – vadybos instrumentas, kuris per paskutinius 75 metus turėjo didžiausią įtaką verslo vadybai. Jeigu nežinote, kaip įmonėje įsidiegti subalansuotų rodiklių sistemą, galite gilinti savo žinias (amazon.com yra daugiau kaip 4000 knygų šia tema) arba pasisamdyti verslo konsultantus, turinčius sėkmingos praktinės patirties diegime. Subalansuoti rodikliai pavers jūsų strategiją operatyvine veikla ir išspręs visus jos įgyvendinimo barjerus.

Išvada

Įmonės vadovu dirbti nėra lengva, tačiau yra paprasta. Paprastumas glūdi tame, kad jūs kaip vadovas turėtumėte savo laiką ir energiją koncentruoti tik 3 funkcijoms:

1.    Parengti įmonės strategiją (bei kasmet ją atnaujinti).

2.    Atrinkti žmones, turinčius gebėjimus ir motyvaciją įgyvendinti strategiją.

3.    Įdiegti vadybos sprendimus, kurie kontroliuotų strategijos įgyvendinimą: subalansuotų rodiklių sistemą ir projektų portfelio valdymą.

Tikriausiai mintyse jau protestuojate, galvodami apie vadovui tenkantį kasdieninį operatyvinį darbą, darbuotojų koučingą ir panašius dalykus, tačiau sutikite, kad didelė dalis chaoso, darbuotojų nepasitenkinimo, motyvacijos stokos įmonėse atsiranda dėl nekokybiškos vadybos arba jos nebuvimo. Taip pat dėl to, kad jūs galbūt dirbate ne savo darbą ir kitiems neleidžiate dirbti savojo.

Summary
Jūs turite konkurencinį pranašumą. Išsitraukite jį iš stalčiaus
Article Name
Jūs turite konkurencinį pranašumą. Išsitraukite jį iš stalčiaus
Description
„Forbes“ teigia, kad tik 10% efektyviai suformuotų strategijų būna efektyviai įgyvendinamos. Yra 4 pagrindiniai barjerai, kurie įmonėms neleidžia efektyviai įgyvendinti strategijų.
Author
Publisher Name
Mažeika ir Partneriai
Publisher Logo

Kitos įžvalgos:

Strategija

2020 03 24

Versle – kaip gamtoje: išliks geriausiai prisitaikę prie pokyčių

Nepaisant nežinomybės, kurią verslas patiria akistatoje su pasauline koronaviruso pandemija, į iškilusius ekonominius iššūkius turėtume žiūrėti kaip į…

Žmogiškieji ištekliai

2020 03 24

Lyderio iššūkis: kaip efektyviai komunikuoti su darbuotojais krizės metu?

Kas atsitinka krizės metu? Kylant nerimui ir stresui, pradeda dominuoti už emocijas atsakinga smegenų dalis, o pažinimas ir…

Vadyba

2020 03 24

Koronaviruso grėsmės akivaizdoje: 4 skubūs sprendimai Lietuvos verslui

Koronaviruso poveikis verslui įgauna vis didesnį mastą. Retėja keliaujančiųjų srautai oro uostuose, kelionių agentūros ir oro linijos atšaukia…

Vadyba

2019 10 24

3 būtinos sąlygos, kad valdyba kurtų realią vertę

Dirbdamas su savo klientais ir bendraudamas su verslų savininkais bei įmonių vadovais priėjau išvados, kad daugumos įmonių valdybos…

Strategija

2019 10 24

Laikas pereiti į puolimą

Eksponentinis pokyčių greitis „Harward Business Review“ atliktas tyrimas parodė, kad 2000 - 2017 m. laikotarpiu iš „Fortune 500“ (didžiausių…

Vadyba

2019 10 24

Nepriklausomi valdybos nariai: kas jie tokie?

Tam, kad valdybos veiklos modelis veiktų efektyviai ir kurtų realią vertę įmonės savininkams bei vadovybei, būtina tinkama valdybos…

Vadyba

2019 05 08

Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku

Ką reiškia mano atsakymas? Pirmiausia tai, kad Lietuvoje itin dažnai verslo savininkai pernelyg vėlai pradeda galvoti apie verslo…

Vadyba

2019 05 08

5 dažniausiai daromos besitraukiančių savininkų klaidos

Kaip svarbu laiku į verslą įsileisti samdomą vadovą, jau kalbėjome. Ne ką mažiau svarbu tą padaryti tinkamai. Tačiau…

Vadyba

2019 05 08

Vadovas jau jau pasamdytas. Ką veiks savininkas?

Kiek anksčiau rašiau apie tai, kad neretai nuo verslo valdymo atsitraukęs savininkas dėl įvairių priežasčių vėl grįžta vadovauti…