Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku

Autorius: Gintautas Mažeika

Vadyba, 2019 05 08

Ką reiškia mano atsakymas? Pirmiausia tai, kad Lietuvoje itin dažnai verslo savininkai pernelyg vėlai pradeda galvoti apie verslo valdymo perleidimą samdomam vadovui. Per vėlai todėl, kad vadovo paieška ir verslo perdavimas į kito asmens rankas užtrunka.

Mano darbo praktika sufleruoja, kad verslo savininkai ryžtasi įsileisti į ilgus metus puoselėtas įmones samdomą vadovą keliais atvejais.

Pirmiausia, versle, ir ne tik versle, apskritai daugelyje kitų veiklos sričių žmonės pamiršta, kad turi kūną, kuris, atrodo, tarnaus amžinai. Deja, kūnas sensta, pavargsta ir ima „klibėti“. Kai taip nutinka, verslo savininkai – neretai įmones įkūrę prieš gerus porą dešimtmečių ir pasiekę garbų amžių – ima dairytis, kam perleisti verslo vairą.

Dar viena dažna priežastis – savininkai tiesiog nebenori būti aktyvūs vadybininkai ir kasdien spręsti virtinę nesibaigiančių verslo problemų. Kai kurie iš jų pavargsta. Kiti – pasiekia savo tikslus, užsidirba pinigų, dingsta kibirkštėlė akyse, aistra verslui. Ateina noras skirti daugiau laiko sau, šeimai, pomėgiams. Tokia situacija gali kelti grėsmę verslo sėkmei, tvariam verslo tęstinumui, nes šiandieninėje labai konkurencingoje, nuolat kintančioje verslo aplinkoje vadovas negali sau leisti atsipalaiduoti.

Norėčiau čia pacituoti Arną Jurskį, riešutais ir džiovintais vaisiais prekiaujančios UAB „Arimex“ įkūrėją ir savininką, kuris neseniai „Verslo žiniose“ publikuotame interviu mini: „Nuo bendrovės valdymo atsitraukiau prieš 5–6 metus, kai gimė dukra Lukrecija. Nuo tada bendrovei skiriu labai mažai laiko, didžiąją jo dalį dabar atiduodu dukrai, kelionėms ir socialiniams projektams.”

Sakyčiau, kad tai yra klasikinis pavyzdys, kai asmeniniai prioritetai maksimaliai keičia kryptį ir nuo verslo pakrypstama šeimos, kitų širdžiai mielų veiklų link.

Dar vieną A. Jurskio citatą pasitelksiu vėliau. O dabar noriu įvardinti trečią ir patį sudėtingiausią iš visų atvejų, nes jis reikalauja itin skvarbaus žvilgsnio į save. Savininkams privalu galvoti apie verslo perleidimą tada, kai jie nebesugeba dirbti. Tiksliau tada, kai verslas tik pradeda stabčioti.

Jei asmuo nori išlikti efektyviu vadovu, jis ar ji privalo nuolat mokytis, tobulėti, keistis. Dažnai savininkai – vadovai, kurie prieš daug metų sukūrė verslą ir ilgą laiką sėkmingai jam vadovavo, pradeda galvoti, kad jie viską geriausiai apie savo bendrovę išmano, jų valdymo modelis yra labai geras, vadovų komanda yra patikrinta, ištikima jam ir todėl nėra jau ką čia keisti, ko mokytis. O jei nelabai sekasi, tai kalta aplinka. Ilgainiui toks savininkas – vadovas tampa kliūtimi savo verslo sėkmei, nes nebegeba dirbti pasikeitus verslo aplinkai.

Šis atvejis, kaip ir minėjau, yra pats sudėtingiausias iš visų, nes bet kuriam žmogui, o ypač ambicingam verslininkui, labai sunku pripažinti, kad kažko nesugeba. Dažnai ir jo ar jos komanda, ilgus metus dirbanti drauge, ne tiek nedrįsta, kiek irgi nebemato, kad karalius nuogas.

Išeitis – laiku įsileisti į verslą samdomą vadovą, kurti valdybą, diegti gerąsias valdysenos praktikas. T.y. nelaukti, kol sušlubuos sveikatą, ar juodžiausias laikas savaitėje taps sekmadienio vakaras, nes rytoj – vėl į darbą, ar nebeliks idėjų, kaip išjudinti „užstrigusią“ įmonę.

Ir jei manimi netikite, sustiprinsiu savo nuomone jau žadėta dar viena A. Jurskio citata iš to paties interviu: „Be abejo, atsitraukti nuo verslo nėra lengva ir to nepadarysi greitai. <…> Kokius 5 metus tam ruošiausi ir kryptingai mažinau savo vaidmenį bendrovėje.”

Gal verčiau dar šiandien leistis į tylų vidinį „auditą“ ir pagalvoti apie tai, kas po manęs stos prie verslo vairo? Nes kokybiškai pasirengti šiam žingsniui tikrai užtruks.

Summary
Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku
Article Name
Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku
Description
Savininko atsitraukimas, verslo perdavimas
Author

Kitos įžvalgos:

Klientų aptarnavimas

2021 04 19

Žmonių ir technologijų sąveika - klientų aptarnavimo ateitis

Paslaugų kraustymasis į virtualią erdvę vyko jau nemažai metų, tačiau COVID-19 pandemija suteikė didžiulį pagreitį šiai skaitmeninei transformacijai.…

Žmogiškieji ištekliai

2021 03 30

Personalo valdymas pandemijos metu: ilgoms diskusijoms laiko neliko

Pamenate begalines diskusijas įmonėse, kokias sąlygas ir kokiomis aplinkybėmis sudaryti darbuotojams dirbti lanksčiu grafiku – dalį laiko iš…

Vadyba

2021 03 18

Valdybos turi kurti pridėtinę vertę

Gintautas Mažeika, verslo konsultacijų UAB „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantis partneris, pataria, kada įmonėms verta kurti valdybas. Jis primena,…

Tiekimo grandinė

2021 03 18

Tiekimo grandinė: vyksta esminiai pokyčiai

Pasaulis jau daugiau nei metus mėgina susidoroti su žmogiškaisiais ir ekonominiais iššūkiais, kuriuos sukėlė pandemija. Reaguodami į „kovidinę“…

Projektų valdymas

2021 03 18

Strateginių pokyčių valdymas: sėkmės veiksniai pandemijos metu

Vytenis Kudinskas, Verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai” partneris, projektų portfelio valdymo praktikos grupės vadovas, ReShape! Business…

Projektų valdymas

2021 02 25

Projektų valdymas: pandemijos pamokos ir iššūkiai

Pandemija atsėlino jau prieš metus, ir per šį laikotarpį daugeliui verslų teko pripažinti: be pokyčių – nė iš…

Strategija

2021 02 04

Verslo strategija: laikas užkurti antrą variklį

2020-aisiais pasaulį užgriuvusi pandemija daugelį verslų užvertė sunkiai išsprendžiamais rebusais, o didžiausią sumaištį – kaip ir žmonių gyvenimuose…

Strategija

2020 07 16

Krizė yra metas užduoti strateginį klausimą: kaip keisti verslą, kad jis būtų reikalingas

Ar ir toliau verta važiuoti prieš traukinį? Ar ir toliau verta stengtis išsaugoti verslą, kuris ir taip jau…

Vadyba

2020 06 10

„Boso valanda su S. Jovaišu”: vadovaujantis partneris Gintautas Mažeika

UAB "Mažeika ir partneriai" vadovaujantis partneris Gintautas Mažeika apie verslo savininkų ir vadovų elgesį krizės metu: laimi šaltas…