Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku

Autorius: Gintautas Mažeika

Vadyba, 2019 05 08

Ką reiškia mano atsakymas? Pirmiausia tai, kad Lietuvoje itin dažnai verslo savininkai pernelyg vėlai pradeda galvoti apie verslo valdymo perleidimą samdomam vadovui. Per vėlai todėl, kad vadovo paieška ir verslo perdavimas į kito asmens rankas užtrunka.

Mano darbo praktika sufleruoja, kad verslo savininkai ryžtasi įsileisti į ilgus metus puoselėtas įmones samdomą vadovą keliais atvejais.

Pirmiausia, versle, ir ne tik versle, apskritai daugelyje kitų veiklos sričių žmonės pamiršta, kad turi kūną, kuris, atrodo, tarnaus amžinai. Deja, kūnas sensta, pavargsta ir ima „klibėti“. Kai taip nutinka, verslo savininkai – neretai įmones įkūrę prieš gerus porą dešimtmečių ir pasiekę garbų amžių – ima dairytis, kam perleisti verslo vairą.

Dar viena dažna priežastis – savininkai tiesiog nebenori būti aktyvūs vadybininkai ir kasdien spręsti virtinę nesibaigiančių verslo problemų. Kai kurie iš jų pavargsta. Kiti – pasiekia savo tikslus, užsidirba pinigų, dingsta kibirkštėlė akyse, aistra verslui. Ateina noras skirti daugiau laiko sau, šeimai, pomėgiams. Tokia situacija gali kelti grėsmę verslo sėkmei, tvariam verslo tęstinumui, nes šiandieninėje labai konkurencingoje, nuolat kintančioje verslo aplinkoje vadovas negali sau leisti atsipalaiduoti.

Norėčiau čia pacituoti Arną Jurskį, riešutais ir džiovintais vaisiais prekiaujančios UAB „Arimex“ įkūrėją ir savininką, kuris neseniai „Verslo žiniose“ publikuotame interviu mini: „Nuo bendrovės valdymo atsitraukiau prieš 5–6 metus, kai gimė dukra Lukrecija. Nuo tada bendrovei skiriu labai mažai laiko, didžiąją jo dalį dabar atiduodu dukrai, kelionėms ir socialiniams projektams.”

Sakyčiau, kad tai yra klasikinis pavyzdys, kai asmeniniai prioritetai maksimaliai keičia kryptį ir nuo verslo pakrypstama šeimos, kitų širdžiai mielų veiklų link.

Dar vieną A. Jurskio citatą pasitelksiu vėliau. O dabar noriu įvardinti trečią ir patį sudėtingiausią iš visų atvejų, nes jis reikalauja itin skvarbaus žvilgsnio į save. Savininkams privalu galvoti apie verslo perleidimą tada, kai jie nebesugeba dirbti. Tiksliau tada, kai verslas tik pradeda stabčioti.

Jei asmuo nori išlikti efektyviu vadovu, jis ar ji privalo nuolat mokytis, tobulėti, keistis. Dažnai savininkai – vadovai, kurie prieš daug metų sukūrė verslą ir ilgą laiką sėkmingai jam vadovavo, pradeda galvoti, kad jie viską geriausiai apie savo bendrovę išmano, jų valdymo modelis yra labai geras, vadovų komanda yra patikrinta, ištikima jam ir todėl nėra jau ką čia keisti, ko mokytis. O jei nelabai sekasi, tai kalta aplinka. Ilgainiui toks savininkas – vadovas tampa kliūtimi savo verslo sėkmei, nes nebegeba dirbti pasikeitus verslo aplinkai.

Šis atvejis, kaip ir minėjau, yra pats sudėtingiausias iš visų, nes bet kuriam žmogui, o ypač ambicingam verslininkui, labai sunku pripažinti, kad kažko nesugeba. Dažnai ir jo ar jos komanda, ilgus metus dirbanti drauge, ne tiek nedrįsta, kiek irgi nebemato, kad karalius nuogas.

Išeitis – laiku įsileisti į verslą samdomą vadovą, kurti valdybą, diegti gerąsias valdysenos praktikas. T.y. nelaukti, kol sušlubuos sveikatą, ar juodžiausias laikas savaitėje taps sekmadienio vakaras, nes rytoj – vėl į darbą, ar nebeliks idėjų, kaip išjudinti „užstrigusią“ įmonę.

Ir jei manimi netikite, sustiprinsiu savo nuomone jau žadėta dar viena A. Jurskio citata iš to paties interviu: „Be abejo, atsitraukti nuo verslo nėra lengva ir to nepadarysi greitai. <…> Kokius 5 metus tam ruošiausi ir kryptingai mažinau savo vaidmenį bendrovėje.”

Gal verčiau dar šiandien leistis į tylų vidinį „auditą“ ir pagalvoti apie tai, kas po manęs stos prie verslo vairo? Nes kokybiškai pasirengti šiam žingsniui tikrai užtruks.

Summary
Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku
Article Name
Kada laikas savininkui verslo valdymą perduoti samdomam vadovui? Atsakymas – laiku
Description
Savininko atsitraukimas, verslo perdavimas
Author

Kitos įžvalgos:

Strategija

2020 03 24

Versle – kaip gamtoje: išliks geriausiai prisitaikę prie pokyčių

Nepaisant nežinomybės, kurią verslas patiria akistatoje su pasauline koronaviruso pandemija, į iškilusius ekonominius iššūkius turėtume žiūrėti kaip į…

Žmogiškieji ištekliai

2020 03 24

Lyderio iššūkis: kaip efektyviai komunikuoti su darbuotojais krizės metu?

Kas atsitinka krizės metu? Kylant nerimui ir stresui, pradeda dominuoti už emocijas atsakinga smegenų dalis, o pažinimas ir…

Vadyba

2020 03 24

Koronaviruso grėsmės akivaizdoje: 4 skubūs sprendimai Lietuvos verslui

Koronaviruso poveikis verslui įgauna vis didesnį mastą. Retėja keliaujančiųjų srautai oro uostuose, kelionių agentūros ir oro linijos atšaukia…

Vadyba

2019 10 24

3 būtinos sąlygos, kad valdyba kurtų realią vertę

Dirbdamas su savo klientais ir bendraudamas su verslų savininkais bei įmonių vadovais priėjau išvados, kad daugumos įmonių valdybos…

Strategija

2019 10 24

Laikas pereiti į puolimą

Eksponentinis pokyčių greitis „Harward Business Review“ atliktas tyrimas parodė, kad 2000 - 2017 m. laikotarpiu iš „Fortune 500“ (didžiausių…

Vadyba

2019 10 24

Nepriklausomi valdybos nariai: kas jie tokie?

Tam, kad valdybos veiklos modelis veiktų efektyviai ir kurtų realią vertę įmonės savininkams bei vadovybei, būtina tinkama valdybos…

Vadyba

2019 05 08

5 dažniausiai daromos besitraukiančių savininkų klaidos

Kaip svarbu laiku į verslą įsileisti samdomą vadovą, jau kalbėjome. Ne ką mažiau svarbu tą padaryti tinkamai. Tačiau…

Vadyba

2019 05 08

Vadovas jau jau pasamdytas. Ką veiks savininkas?

Kiek anksčiau rašiau apie tai, kad neretai nuo verslo valdymo atsitraukęs savininkas dėl įvairių priežasčių vėl grįžta vadovauti…

Vadyba

2019 05 08

Pirmasis samdomas vadovas. Koks jis?

Labai retai pirmasis samdomas vadovas, savininkui atsitraukus nuo verslo valdymo, „išgyvena“ ilgiau nei metus laiko. Dažnai girdime pirmąjį…