Netikėtos galimybės išbandymų metu – ar jos virs ilgalaike sėkme?

Autorius: Marius Taparauskas

Tiekimo grandinė, 2020 06 09

Ekonomikos sukrėtimai be įvairiausių išbandymų jos dalyviams įdomūs ir tuo, kad suformuoja netikėtas galimybes. Dabartinis laikotarpis – ne išimtis: verslo žiniasklaida jau mirga pranešimais apie įmones, kurios sugebėjo greitai ir sklandžiai pagrindiniu pardavimų kanalu paversti elektroninę erdvę bei atitinkamai transformuoti tiekimo grandinę. Tiesa, ar ta sėkmė ilgalaikė? Ar krizės metu patiriamos transformacijos išliks tvaria veikla?

Prieš atsakant į šiuos klausimus, reikia pažymėti, kad kalbame apie kontekstą, kuriame anksčiau prasilenkdavę interesai dabar sutampa. Ikipandeminiais laikais konkurencinio pranašumo vaisius užtikrindavusi prekybos įmonių nuosava logistika įvedus apribojimus virto fiksuotų kaštų peiliu po kaklu. O prekybininkų poreikius iki galo atitinkančio sprendimo anksčiau negalėjusioms pasiūlyti trečiųjų šalių logistikos įmonėms plačiai atsivėrė perspektyva pirmosioms nusigriebti grietinėlę sparčiai populiarėjančios paslaugos rinkoje.

Toks aplinkybių sutapimas gali tapti stipriu postūmiu užmegzti pokriziniu laikotarpiu daugybei verslų itin svarbiais tapsiančius santykius.

Vartotojų įpročiai keičiasi negrįžtamai

Akivaizdu – vartotojų įpročiai transformuojasi negrįžtamai ir į elektroninę erdvę teks sukti visiems, o kiekvienas iš Vyriausybės rūmų atskriejantis karantino pratęsimas šią tendenciją tik pagilins. Keičiantis prekybos modelio koncepcijai, viena iš pirmųjų sričių, kuroje reikalingi greiti, ryžtingi ir efektyvūs sprendimai – tiekimo grandinės pritaikymas naujajam modus operandi.

Nuosavas transportas, sandėliai, IT sprendimai ir darbuotojai ikipandeminės ekonomikos laikais prekybininkams leido į savo sąskaitą įsirašyti daugiau pliusų nei minusų: itin aukšto jautrumo tiekimo grandinė leido aukštai iškelti aptarnavimo lygio kartelę ir taip vartotojų akyse įgyti ne vieną konkurencinį karmos tašką. Akivaizdu, kad daugeliu atveju toks verslo vadovų pasirinkimas buvo strateginis sprendimas.

Tačiau žiemos pabaigoje tradicinėms tiekimo grandinėms ėmus eižėti, o prie stringančios pasiūlos problemų prisidėjus ir galvos skausmui dėl paklausos duobių, nuosavą logistiką turinčių prekybos įmonių fiksuoti kaštai ėmė slėgti skausmingu svoriu. Ši situacija ypatinga ir tuo, kad prekybininkų nepaguos mintis apie krizės laikinumą – šį kartą išgyvename ne nuosmukį, o transformaciją, kurios metu vyksta negrįžtami pokyčiai vartotojų įpročiuose.

Deja, situacijos neapibrėžtumas trukdo tiksliai nustatyti, kokio tipo ir jautrumo tiekimo grandinės dominuos ateityje, tad ir strateginius sprendimus šioje srityje priimti nėra lengva. Bet ruoštis tam reikia jau dabar.

Vadovėlinė išeitis su papildomomis sąlygomis

Pastaruoju metu Lietuvos trečiųjų šalių logistikos rinka stagnavo: miglota paklausa neskatino paslaugos teikėjų investuoti ir ženkliai stiprinti produktą, o nematydamos tinkamų sprendimų prekybos rinkos žaidėjos stengėsi tiekimo grandinės klausimus spręsti savarankiškai. Tačiau situacija dramatiškai keičiasi: sulyg dėl viruso pandemijos įvesto karantino apribojimais trečiųjų šalių logistikos įmonių srautai ženkliai krito – vis dėlto, tai yra sritis, kuri viena pirmųjų patiria krizių poveikius.

Kita vertus, čia pat mindžikuoja daugybė potencialių klientų, kuriems gyvybiškai privalu operatyviai mažinti fiksuotų kaštų eilutę ir iš naujo užtikrinti sklandų tiekimo grandinių veikimą. Tokiomis neapibrėžtumo aplinkybėmis joms trečiųjų šalių logistikos paslaugos tampa tiesiog vadovėline išeitimi. O ir susitarti dėl finansinių sąlygų turėtų būti paprasčiau, nei ekonomikos piko laikotarpiu.

Tad netikėtai sutapę dviejų pusių interesai gali suformuoti tvarias partnerystes, tačiau tam dar reikia keleto sąlygų išpildymo. Vienas didžiausių klausimų – kiek logistikos žaidėjų išdrįs nedelsiant transformuoti savo veiklą ir orientuoti ją į elektroninės prekybos operatorius? Iki šiol tokių turėjome vienetus. Kita vertus dar neseniai ir krepšinį galėjome žiūrėti tūkstantinėje minioje, o dabar tai atrodo sunkiai įtikėtina mintis šiame naujame pasaulyje.

Elektroninės prekybos segmento ir tradicinės mažmenos poreikiai reikalauja skirtingų kompetencijų, kitokio pobūdžio sandėlio aptarnavimo, tačiau pirmosios efektyviai prisitaikiusios įmonės turi puikias galimybes įsitvirtinti svarbioje nišoje ir tapti srities lyderėmis.

Transformacijai – strateginė reikšmė

Greitis, mobilumas, lankstumas ir nuolatinis paslaugų tobulinimas – šios savybės bus kertinės artimiausios ateities logistikos rinkos žaidėjams elektroninės prekybos pasaulyje, todėl be efektyvaus skaitmeninių paslaugų išnaudojimo jų užtikrinimas atrodo sunkiai įmanomas. Logistikos įmonės neišsivers be investicijų tiek į valdymo sistemų kokybės ir duomenų keitimosi su užsakovais tobulinimą, tiek į dalies procesų automatizavimą, lemiantį aukštesnį veiklos efektyvumą.

Šiuolaikinės skaitmeninės technologijos jau dabar suteikia galimybes, užtikrinančias nuolatinį paslaugos kokybės kartelės kėlimą, o konkurencinio pranašumo paieška palaipsniui pereinant prie masinės elektroninės komercijos turėtų tik paspartinti visuotinį jų diegimą. Kaip ir kitose srityse, galimybė sugeneruoti ir apdoroti didesnį duomenų kiekį leis kurti naujas skaitmenines paslaugas ir gerinti ne tik klientų patirtis, bet ir pačios tiekimo grandinės kokybę.

Suprantama, transformacijų procesas gali būti nelengvas ir greičiausiai bus neapsieita be išorės specialistų pagalbos: prireiks sumodeliuoti ne tik dabartinius procesus, bet ir numatyti, kaip jie keisis ateityje, kaip tai paveiks paslaugų teikimo sąlygas, koks bus kainodaros mechanizmas keičiantis paslaugoms. Tam prireiks aukštos kompetencijos įsitraukimo tiek iš paslaugų teikėjų, tiek iš klientų pusės.

Vis dėlto tikiu, kad netrukus išvysime ne vieną tokį pokytį ir užsimezgusius naujus santykius. Svarbu nepamiršti ilgalaikių kontraktų gerųjų praktikų ir šiam kausimui įmonėje suteikti strateginę reikšmę.

Summary
Article Name
Netikėtos galimybės išbandymų metu – ar jos virs ilgalaike sėkme?
Description
Ekonomikos sukrėtimai be įvairiausių išbandymų jos dalyviams įdomūs ir tuo, kad suformuoja netikėtas galimybes. Dabartinis laikotarpis – ne išimtis: verslo žiniasklaida jau mirga pranešimais apie įmones, kurios sugebėjo greitai ir sklandžiai pagrindiniu pardavimų kanalu paversti elektroninę erdvę bei atitinkamai transformuoti tiekimo grandinę.
Author
Publisher Name
UAB "Mažeika ir partneriai"

Kitos įžvalgos:

Strategija

2020 07 16

Krizė yra metas užduoti strateginį klausimą: kaip keisti verslą, kad jis būtų reikalingas

Ar ir toliau verta važiuoti prieš traukinį? Ar ir toliau verta stengtis išsaugoti verslą, kuris ir taip jau…

Vadyba

2020 06 10

„Boso valanda su S. Jovaišu”: vadovaujantis partneris Gintautas Mažeika

UAB "Mažeika ir partneriai" vadovaujantis partneris Gintautas Mažeika apie verslo savininkų ir vadovų elgesį krizės metu: laimi šaltas…

Tiekimo grandinė

2020 06 09

Naujos problemos – šansas drąsioms idėjoms

Kad keletas visuotinio užsidarymo namuose mėnesių negrįžtamai pakeis didelės dalies vartotojų įpročius sutaria dauguma verslo specialistų, apie dėl…

Vadyba

2020 04 20

Kaip mikroorganizmas galutinai skaitmenizuos verslo pasaulį

Be ekonominės krizės pranašavimo, tampa aišku ir tai, kad COVID-19 radikaliai paspartins skaitmeninės ateities įsigalėjimą. Ne vienam norinčiam…

Vadyba

2020 04 20

Išgyventi krizę nepakanka – metas ja pasinaudoti

Kas yra sunkiausia verslo savininkui ir vadovui užklupus žaibiškai krizei, kai dar regis vakar buvo tvirtinami objektyviais rodikliais…

Strategija

2020 03 24

Versle – kaip gamtoje: išliks geriausiai prisitaikę prie pokyčių

Nepaisant nežinomybės, kurią verslas patiria akistatoje su pasauline koronaviruso pandemija, į iškilusius ekonominius iššūkius turėtume žiūrėti kaip į…

Žmogiškieji ištekliai

2020 03 24

Lyderio iššūkis: kaip efektyviai komunikuoti su darbuotojais krizės metu?

Kas atsitinka krizės metu? Kylant nerimui ir stresui, pradeda dominuoti už emocijas atsakinga smegenų dalis, o pažinimas ir…

Vadyba

2020 03 24

Koronaviruso grėsmės akivaizdoje: 4 skubūs sprendimai Lietuvos verslui

Koronaviruso poveikis verslui įgauna vis didesnį mastą. Retėja keliaujančiųjų srautai oro uostuose, kelionių agentūros ir oro linijos atšaukia…

Vadyba

2019 10 24

3 būtinos sąlygos, kad valdyba kurtų realią vertę

Dirbdamas su savo klientais ir bendraudamas su verslų savininkais bei įmonių vadovais priėjau išvados, kad daugumos įmonių valdybos…