Dirbtinis intelektas versle: eksperimentuoti, ignoruoti ar transformuoti?
Dirbtinis intelektas (DI) nebėra tolimos ateities vizija – DI sprendimai jau dabar keičia verslo realybę, procesus ir konkurencinę aplinką. Giedrius Keraitis, verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai“ partneris ir strategijos praktikos grupės vadovas, dalinasi įžvalgomis, kodėl DI turėtų rūpėti vadovams ir kaip jiems užtikrinti, kad įmonė ne vien laiku įšoktų į įsibėgėjusį technologinio progreso traukinį, bet ir išnaudotų jo teikiamas galimybes.
Verslo valdymo bendrovės „McKinsey & Company” skaičiavimu, DI įtaka pasaulio ekonominiam našumui per metus vertinama 3 trilijonais USD. Šią sumą galima palyginti su Didžiosios Britanijos BVP dydžiu.
„Stebina ne investicijų į šį sektorių apimtys, o jų įsisavinimo greitis. Pvz., Elonui Muskui priklausanti šiuo metu didžiausia pasaulyje DI mokymosi sistema „Colossus“, į kurią investuota 3 mlrd. USD, buvo sukurta per 122 dienas. Planuojama, kad jos našumas per du mėnesius padvigubės. Panašius projektus plėtoja ne tik technologijų milžinės, tokios kaip „Microsoft“, „Meta“, „Nvidia“, „Apple“, bet ir startuoliai, į kurių projektus vien per š. m. I pusmetį investuota daugiau kaip 35 mlrd. USD“, – skaičiuoja G. Keraitis.
Jis sako, kad reikšmingas technologinis DI proveržis ir Lietuvoje suteikia naują impulsą verslo efektyvumui ir produktyvumui didinti.
„Žvelgiant iš Lietuvos perspektyvos, šalies verslui automatizuoti ir robotizuoti procesus iki šiol sekėsi gerai. Progresą tinkamai iliustruoja mūsų žemės ūkio sektorius: prieš 30 metų ketvirtadalis visos šalies darbo jėgos dirbo žemės ūkyje; dabar šiame sektoriuje dirba tik 5 proc. darbingo amžiaus žmonių, ir jie padaro daugiau negu pavykdavo prieš 30 metų. Deja, per paskutinius trejus metus Lietuva, tiek vertinant absoliučiais skaičiais, tiek lyginant su Europos vidurkiu, našumo prasme neauga. Tai – problema, ypač mūsų gamintojams, eksportuotojams. Dirbtinis intelektas mums gali suteikti naujų proveržio galimybių“, – teigia G. Keraitis.
Visgi, spartus technologijų progresas vadovams suteikia ne tik galimybių, bet ir iššūkių.
„Technologijų pokyčiai vyksta labai sparčiai, niekas nežino, kaip DI intelektas vystysis ateityje. Šiuo metu visi esame DI kelionės pradžioje, tačiau ta kelionė yra tarsi amerikietiški kalneliai: jau dabar matome ir artimiausioje ateityje stebėsime inovacijų proveržius. Vadovas, šiuo atveju, yra kaip durininkas, kuris atveria savo organizacijai duris, kad ji pasinaudotų technologijų kuriamomis galimybėmis“, – mano G. Keraitis.
Kokie vadovai Lietuvoje yra imliausi DI sprendimams? Kaip įmonės vadovui atverti duris DI technologijai? Kaip atsirinkti tinkamiausius DI įrankius? Atsakymų ir praktinių sprendimų ieškokite rubrikoje „Efektyvios vadybos DNR”.