Šeimos verslo iššūkiai: kaip užauginti įpėdinį

Autorius: Gintautas Mažeika
2024/10/22

Vis daugiau sėkmingai veikiančių įmonių, kurios veiklą pradėjo Nepriklausomybės pradžioje, šiuo metu sprendžia dilemą: kaip verslo įkūrėjui sklandžiai atsitraukti nuo tiesioginio vadovavimo ir rasti sau pamainą – vadovą, kuriam netrūktų įgūdžių ir motyvacijos. Nors daugelis tinkamo vadovo ieško rinkoje, dalis įmonių įkūrėjų viliasi verslo vairą perduoti šeimos nariams. Gintautas Mažeika, verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai“ vadovaujantis partneris bei savininkų atsitraukimo ir valdybų veiklos praktikos grupių vadovas, dalijasi įžvalgomis apie šio proceso užkulisius ir iššūkius.

Pasak G. Mažeikos, laisvoje Lietuvoje įkurtos pirmosios įmonės šiuo metu skaičiuoja palyginti neilgą, 30 metų veiklos istoriją, tačiau dalis jų jau prieina ribą, kai verslo įkūrėjas įmonės valdymą ryžtasi perleisti į jaunesnes rankas.

„Pastaruosius keletą metų vis dažniau stebime reiškinį, kai savo verslus įkūrę verslininkai atsitraukia nuo tiesioginio jų valdymo. Nors dažniausias kelias – ieškoti patyrusio, vadybą gerai išmanančio samdomo vadovo, nemaža dalis garbaus amžiaus sulaukusių verslo savininkų savo vietą nori užleisti jaunesniems šeimos nariams“, – sako G. Mažeika.

Anot jo, noras, kad verslas liktų šeimos rankose, yra puikiai suprantamas.

„Tai – žmogiška ir natūralu: gydytojai neretai nori, kad jų vaikai studijuotų mediciną; muzikos atlikėjai džiaugiasi, kai atžalos renkasi muzikos mokslus, verslo savininkai svajoja, kad vaikams įsitraukus į verslą, pavyks sukurti verslo dinastiją. Tačiau realybėje tokių atvejų nėra daug ir priežastis labai paprasta: reikia, kad šeimoje būtų išsilavinęs, gebantis ir, svarbiausia, motyvuotas jaunosios kartos atstovas, kuris ryžtųsi žengti įkūrėjo pėdomis“, – iššūkį, su kuriuo susiduria verslo įkūrėjai, įvardija G. Mažeika.

Kada pradėti ruoštis šiam esminiam pokyčiui ir kokių dviejų klaidų dažniausiai nepavyksta išvengti, verslą perduodant antros kartos atstovams? Kodėl  patyrę verslo įkūrėjai dažnai pervertina įpėdinių gebėjimus ir galimybes? Kaip priimti išmintingą sprendimą, kai ant kortos – ne tik verslo ateitis bet ir šeimos santykių dinamika? Daugiau G. Mažeikos įžvalgų ir patarimų klausykite rubrikoje  „Efektyvios vadybos DNR“.

Klausytishttps://www.vz.lt/efektyvios-vadybos-dnr/2024/10/22/seimos-verslo-issukiai-kaip-uzauginti-ipedini